fbpx

Zpráva z Českého rozhlasu ze dne 17. srpna 2014.

Sjet řeku Dyji od Znojma až k nádrži Nové mlýny je pro vodáky jednodušší. Širokou řeku na třech místech přehrazují pozvolné jezy, přes které dříve museli lodě složitě přetahovat. Na nich Znojmo vybudovalo vodácké skluzavky. Betonové sjezdy umožňují bezpečné přejetí jezů i při nízkém stavu vody.

Mezi Znojmem a nádrží Nové mlýny v uplynulých několika měsících vyrostly nové skluzavky hned tři. Umožní vodákům bezpečně přejet jez, přestože je málo vody.

"Ač je vody velmi málo, tak se nám koruna jezu téměř podařila přejet. Následně jsme udělali jeden pohyb nohou, kousíček jsme se postrčili a už jsme jeli volně dolů po skluzavce," popisuje vedoucí znojemského vodáckého oddílu Neptun Znojmo David Gros.

"Nebyl žádný problém s tím, že bychom se tady mohli zranit v těch dírách v tom jezu, zůstali jsme v lodi. A pokud je vodák v lodi, tak je v bezpečí," dodává Gros.

Jezy na Dyji nejsou pro vodáky úplně příjemné, protože když se budovaly, tak se s vodáky, ani třeba se splavováním kmenů nepočítalo.

"Jezy na řece Dyji šly většinou překonat způsobem, že se lodě stáhly, případně se obnesly," doplňuje.

Spolu s vodáckým oddílem ty skluzavky vybudovalo hlavně město Znojmo. "Hlavním důvodem bylo i to, že se jedná o další atraktivní věc, kterou mohou turisté ve Znojmě dělat," říká mluvčí města Zuzana Pastrňáková.

A nebyla by to jižní Morava, kdyby se do cestovního ruchu nezapojilo vinařství.

"Propojení více služeb je pro vodáky velmi zajímavé. Když si večer člověk sedne na tábořiště a bude tam ochutnávka místních vín," chválí nápad David Gros.

autor: Tomáš Jelen

rozhlas.cz/...

Partneři

013629

znojmo

neptun

logo

videon

logo

nppodyji

jmm

Vodácké centrum Stará vodárna

© 2023 VODÁCKÉ CENTRUM STARÁ VODÁRNA ZNOJMO | Kontakty

Web by GOLDEN ORANGE s.r.o.