fbpx

Zpráva ze Znojemského týdne z listopadu 2010.

Desítky černobílých i barevných fotografií z různých táborů, akcí, závodů, dále kroniky, z nichž některé se psaly už v sedmdesátých letech a kdo přišel na vernisáž tak i poháry a medaile, to všechno je k vidění na historicky první společné výstavě nazvané Vodáci ve Znojmě.

Síly tu spojily jak členové oddílu Neptun, tak kanoisté a vyznavači dračích lodí. Vernisáže samotné se zúčastnily desítky (možná kolem padesáti) vodáků a kanoistů a výstavní "sálečky" v galerii v Domě porozumění na Slepičím trhu doslova praskaly ve švech.

"Oddíl Neptun byl založen v roce 1969 jako oddíl vodních skautů. Zakládajícím vedoucím byl doktor Vladimír Hübsch, který byl primářem na ORL ve Znojmě. I když se pak odstěhoval do Prahy, oddíl nepřestal pracovat a prakticky nepřetržitě existuje dodnes. Tedy 41 let. Je na co vzpomínat a co ukázat," uvedl jeden z hlavních organizátorů výstavy David Gros.

Kdo na výstavu přijde, může prolistovat mnoha kronikami. Nejstarší je z roku 1970. Nejzajímavější v nich jsou zápisy z různých táborů. Pokud jde o zájem o vodáctví, oproti minulým letům opadá.

"V době založení oddílu se do něj hlásilo podstatně víc kluků, (protože tehdy to byli hlavně kluci), než dnes. Na jedno volné místo se hlásilo i deset lidí! Mohlo jich být v oddíle jen kolem 25, protože nebyly lodě. Dnes je nás také kolem dvaceti, ale že by zájem byl vyšší a byl pořadník na místa v našem oddíle, to říct nemohu," zamyslel se Gros. Jak dodal, nedokáže říct čím to je. Možná současné kluky a holky odrazuje jakási disciplína, která musí u vodáků existovat.

Je zajímavostí, že zakládající členové oddílu ještě dnes mají zájem o současné dění a že se třeba zúčastňují táborů či jiných akcí.

Společně s oddílem Neptun se na výstavě prezentují také kanoisté.

"Záměrem výstavy je veřejnosti představit činnost všech vodáků ve Znojmě. Je se čím chlubit. Jen během uplynulého roku se událo tolik věcí, že si myslím, že je se čím prezentovat. Návštěvník tu uvidí například nejen foto z úspěšného závodu dračích lodí pod louckým splavem, ale vystavena jsou tu i historická fota z dob před šedesáti lety, kdy ve Znojmě kanoisté začínali. "Kromě fotografií z poválečného roku 1945, návštěvník uvidí i jak se stavěla přehrada, krásná jsou fota z různých soutěží dračích lodí. Myslím si, že každý si tu najde své," věří druhý z pořadatelů výstavy Petr Štěrba.

Bohužel jen na vernisáži byly k vidění medaile z mistrovství světa v Malaisii a ty největší poháry, co kdy vyhráli znojemští draci.

www.znoj-tyden.cz/...

Partneři

013629

znojmo

neptun

logo

videon

logo

nppodyji

jmm

Vodácké centrum Stará vodárna

© 2024 VODÁCKÉ CENTRUM STARÁ VODÁRNA ZNOJMO | Kontakty

Web by GOLDEN ORANGE s.r.o.