fbpx

Ve středověkém královském městě na jihu Moravy, Znojmě, žil jednou jeden mládenec jménem Vojtěch. Vojtěch byl velmi chytrý a oplýval mnohými dovednostmi. Byl zdatným lovcem, vynikal v šermu, ovládal um pokrývačský, vyznal se v léčivých bylinách a ani malování mu nebylo cizí.

Když tedy nastal čas, aby Vojtěch nastoupil do učení, rozhodování bylo velice těžké. Který z cechů si vybrat? Vojtěch se nemohl rozhodnout, a tak zvolil cechů celkem pět. V učení si počínal s velkou pečlivostí, až se stal nejlepším učedníkem z celého kraje.

A jak to tak bývá, zvěsti o jeho schopnostech se šířily, až se dostaly i k samotnému králi. Ten byl Vojtěchovým nadáním vskutku nadšen a rozhodl se udělit mu čestný titul "Mistr cechů".

Vojtěchovi se pak snažili mnozí vyrovnat. A stejně tomu bylo i letos na Znojemském historickém vinobraní, kde se sešlo na 700 učedníků horlivých vyzkoušet si své dovednosti a zjistit, zda titulu "Mistr cechů" také dosáhnou.

Pojďme tedy společně otevřít brány znojemského hradebního pásu a zjistit, čím vším musí takový učedník projít, aby obstál v této nelehké zkoušce. Hradní příkop se hemží nedočkavými odvážlivci a podle erbů také poznáme, které cechy tu můžeme najít. Jsou to šermíři, lovci, mastičkáři, malíři a pokrývači.

Mistr lovec musí zvládnout skolit medvěda, zasáhnout střed terče či ulovit rybu. Zdatný šermíř musí prokázat svou mrštnost, vyhnout se ranám meče a nenechat se sokem shodit z úzké lávky při lítém boji. Um pokrývačský prokazovali učedníci všelikým lezením a slaňováním či účastí na stavbě věže. Malíř musel prokázat kreativitu při výrobě erbů či tvorbě společného díla cechu malířského. Mastičkáři pak poměřovali své znalosti při rozpoznávání bylin podle chuti a vůně a při rozličných způsobech uzdravování a léčení.

Učedník, který splnil všechny úkoly, což prokázal odevzdáním svého učednického listu, pak mohl obdržet titul "Mistr cechů".

Tímto bychom rádi poděkovali všem, kteří se v rámci Znojemského vinobraní v pátek 14.9. a v sobotu 15.9. v hradním příkopu na ulici Dolní Česká zúčastnili doprovodného programu "Mistr cechů".

Celou akci zajišťoval Vodácký oddíl Neptun Znojmo, který se zaměřuje na smysluplné trávení volného času dětí a mládeže od sedmi let formou vodáckých, sportovních a kulturních aktivit. Dále se na programu podílela agentura zabývající se pořádáním firemních akcí, tvorbou outdoorových a animačních programů a dalšími sportovními aktivitami - Bakchus aktivity s.r.o., Junák - svaz skautů a skautek ČR, středisko Podyjí Znojmo, které se zaměřuje na všestranný rozvoj dětí a mládeže prostřednictvím pohybových, poznávacích a prožitkových her a pobytů v přírodě.

Dík patří také čtyřiceti instruktorům převážně z Vodáckého oddílu Neptun Znojmo a skautského střediska Podyjí Znojmo.

Celá akce byla zkouškou, jak využít prostor hradního příkopu během historického vinobraní a stala se zajímavým a zábavným zpestřením již tradičního programu.

Miroslava Horáková

Partneři

013629

znojmo

neptun

logo

videon

logo

nppodyji

jmm

Vodácké centrum Stará vodárna

© 2024 VODÁCKÉ CENTRUM STARÁ VODÁRNA ZNOJMO | Kontakty

Web by GOLDEN ORANGE s.r.o.