fbpx

Zpráva ze Znojemského deníku ze dne 27. března 2013.

Znojmo - Znojemské centrum Stará vodárna, kterou před zánikem patrně zachránil projekt šéfa vodáků Davida Grose, se dostalo mezi TOP projekty ROP Jihovýchod.

Podle mluvčí regionální rady se Stará vodárna dostala do Newsletteru ROP Jihovýchod. "Newsletter rozesíláme každý měsíc na téměř pět tisíc adres čtenářů. Velmi pečlivě vybíráme a představujeme takové projekty, které jsou kvalitní, netradiční, neměly problémy při realizaci projektu, byly dokončeny tak, jak měly. Jsou to ukázkové projekty, kterými se můžeme pochlubit," konstatovala Dobešová.

Určitý stín pochybností nad správností provedení rekonstrukce přitom před třemi roky vyvolalo zateplení fasády. Se zakrytím autentického zdiva z režných bílých cihel totiž zpočátku nesouhlasili památkáři. Podle tehdejšího místostarosty Znojma Jana Blažíčka ale nakonec došlo k dohodě. "Zmíněný projekt byl promyšlený nejen po stránce samotné obnovy vodárny, ale také po ekologické stránce. Původní plášť vodárny byl značně poškozený a náklady na jeho obnovu by tak vzrostly, že by se nakonec projekt vůbec neuskutečnil," připomněl Blažíček. Jak dodal, pokud by někdy v budoucnosti bylo potřeba cihly v plášti opět obnažit, lze tak bez problémů učinit.

"Zařazení opravené vodárny do TOP projektů tak beru jako určitou satisfakci, že jsme vše udělali, jak nejlépe to šlo," řekl Blažíček.

Podle Davida Grose, který zastupuje Vodácký oddíl Neptun, jenž má od města vodárnu dlouhodobě pronajatou, byl důvodem zateplení především budoucí celoroční provoz zařízení pro děti. "Stará vodárna byla původně určena pro bazény a filtrační technologie, takže nesplňovala tepelné parametry pro celoroční provoz kluboven, výtvarné dílny a podobně. Z hlediska energetické náročnosti tedy nebyla jiná možnost než objekt zateplit. Osobně se mi cihličky kolem celé budovy také více líbily. Z hlediska památkového jsme tedy alespoň zachovali původní podobu věžičky, cihličky navíc zůstanou pod zateplením zachované," řekl již dříve Gros.

Dodal, že si zařazení mezi TOP projekty velmi váží. "Takové ocenění moc potěší. Vše kolem Staré vodárny jsme dělali s velkým nadšením a osobním nasazením. Areál byl před zahájením rekonstrukce ve stavu, kdy by se časem opravdu rozpadl," sdělil Gros.

Nápad vybudovat v polorozpadlém areálu bývalé vodárny centrum pro děti vznikl v Grosově hlavě už před jedenácti lety.

"Celá oprava vyšla na jednadvacet milionů korun, sedmnáct milionů z toho činily dotace z Regionálního operačního programu Jihovýchod," připomněl vedoucí Staré vodárny Gros.

autor: Dalibor Krutiš

www.znojemskydenik.cz/...

Partneři

013629

znojmo

neptun

logo

videon

logo

nppodyji

jmm

Vodácké centrum Stará vodárna

© 2023 VODÁCKÉ CENTRUM STARÁ VODÁRNA ZNOJMO | Kontakty

Web by GOLDEN ORANGE s.r.o.