fbpx

Zpráva z internetových stránek města Znojma ze dne 11. dubna 2014.

Vedle nového adrenalinového podzemí, svého druhu v České republice unikátního, se Znojmo pro letošní turistickou sezónu může pochlubit další novinkou. Málokoho by asi napadlo, že ve Znojmě si na své přijdou také vodáci, a přitom se tu Dyje sjíždí odnepaměti a místní vodácký klub funguje již přes čtyřicet let. Aby bylo sjíždění ještě atraktivnější a pohodlnější, vybuduje letos na jaře město na řece hned tři nové skluzavky. A vodáci tak budou moci pohodlně dojet ze Znojma až třeba k Novomlýnským nádržím.

Sjet na lodi řeku Dyji v úseku Vranov nad Dyjí - Znojmo je zatím pro milovníky vodních sportů nedostižným snem a zbožným přáním. Správa Národního parku Podyjí má v téhle věci jasno, nedovolí to. Znojemská radnice se ale nevzdává. Když to nejde takhle, zkouší to jinak. Když se nesmí jet z Vranova do Znojma, mohly by přece lodě plout ze Znojma do Hrádku a třeba i dál k Novým Mlýnům. Takto uvažovalo už vloni vedení města Znojma. "V úzké spolupráci se znojemskými vodáky vznikl plán, jehož realizace potěší místní i turisty," slibuje místostarosta Znojma Jan Grois.

Nasednout do lodě ve znojemské loděnici u vodárny pod Obří hlavou, sjet jezy na území města Znojma a blízkého okolí a pak se vydat po řece až k obci Hrádek, kde by mohlo stejně jako u Krhovic vzniknout i menší tábořiště s potřebnými službami - to je plán, který se zakrátko začne měnit ve skutečnost. Zdatnější vodáci se pak mohou vydat i dál směrem k Hevlínu a k Novomlýnským nádržím. Hezký jedno až dvoudenní výlet.

Kamenem úrazu byly až dosud čtyři jezy. Po zasedání Rady města Znojma na začátku dubna vypadá situace mnohem optimističtěji. Se společností PENAM a Povodím Moravy, kteří mají na svém pozemku jezy v Novém Šaldorfu, Oblekovicích a Krhovicích, se radnice dohodla a po schválení zastupitelstvem města se tu začnou budovat vodácké skluzy. Přijdou na 232 tisíc korun bez DPH.

"S radostí mohu sdělit, že od letošní vodácké sezóny bude možné sjíždět Dyji ze Znojma až k Novým Mlýnům," potvrzuje Jan Grois. "V nejbližších dnech začneme budovat tři skluzavky - na jezu v Sedlešovicích, ve znojemské ulici Na Hrázi a v Krhovicích," upřesnil místostarosta.

V cestě vodákům bohužel dál zůstane jez u Louckého kláštera, respektive Vránova mlýna. V tomto případě město Znojmo už vloni při prvním pokusu zdolat nesouhlas Národního památkového ústavu (NPÚ) narazilo na dno. NPÚ nesouhlasí s tím, aby byl jez upraven tak, aby ho lodě mohly pohodlně sjet. Ani měsíce jednání a kompromisních návrhů na tom nic nezměnily. Vodáci budou lodi přes jez tedy dál stahovat. Podle slov vedoucího Vodáckého oddílu Neptun Znojmo Davida Grose navíc za průtoku přibližně od osmi kubických metrů vody je jez asi tři metry od pravé navigační zdi sjízdný. I to byl důvod, proč se netrvalo na bezpodmínečné úpravě jezu.

znojmocity.cz/...

Partneři

013629

znojmo

neptun

logo

videon

logo

nppodyji

jmm

Vodácké centrum Stará vodárna

© 2023 VODÁCKÉ CENTRUM STARÁ VODÁRNA ZNOJMO | Kontakty

Web by GOLDEN ORANGE s.r.o.