fbpx

Zpráva z 5 plus 2 dny Znojemsko ze dne 25. dubna 2014.

ZNOJEMSKO Po splutí Dyje jsou lidé většinou překvapeni pěknou řekou s krásnou okolní přírodou a pocitem plutí v naprosté divočině. Na Dyji se sjíždějí vodáci od nepaměti. Znojemský vodácký klub funguje přes čtyřicet let, podmínky ale nemá úplně jednoduché. Sjet na lodi řeku z Vranova nad Dyjí je nemožné a kamenem úrazu byly dosud i čtyři jezy.

Znojemská radnice nyní slíbila, že na jaře vybuduje tři nové skluzavky. Dohodla se na tom se společnostmi Penam a Povodím Moravy, které mají jezy v Novém Šaldorfě-Sedlešovicích, Oblekovicích a Krhovicích na svém pozemku. Nový scénář pro vodáky by mohl znít takto: nasednou v loděnici u Obří hlavy, sjedou jezy na území města a pak se vydají po řece až k obci Hrádek, kde by mohlo, stejně jako u Krhovic, vzniknout i menší tábořiště. Zdatnější vodáci dále pojedou směrem k Hevlínu a Novomlýnským nádržím.

"Řeka Dyje dlouho chyběla na vodácké mapě, kvůli roztříštěnosti nebyla souvisle splavitelná. Ale to se změnilo a jejích asi 55 kilometrů má co nabídnout všem," myslí si vedoucí Vodáckého oddílu Neptun Znojmo David Gros. Radnice tak chce přilákat především školy. "Pokud budou přemýšlet, kam na výlet, tak si mohou na dva tři dny vybrat právě Znojmo," myslí si místostarosta Jan Grois. E-aukci na stavbu za 232 tisíc korun vyhrály Inženýrské stavby. "V nejbližších dnech začnou budovat tři skluzavky na jezu v Sedlešovicích, ve znojemské ulici Na Hrázi a ­v­ Krhovicích," upřesnil místostarosta.

V cestě vodákům dál zůstane jez u ­Louckého kláštera, respektive Vránova mlýna. Národní památkový ústav nesouhlasí, aby byl upraven. "Jez je postaven patrně na středověkých základech, v dnešním rozsahu je zachycen už na mapě katastru z roku 1824. Úprava by znamenala trvalou, velmi negativní změnu jeho vzhledu," uvedl k tomu Marek Fajman z památkového ústavu. Podle Grose je těleso jezu dávno zakryto novou betonovou konstrukcí. "A ­vlastně ani nikdo neví, jestli tam je, případně v jaké hloubce. Navíc ukotvení je navrženo velice šetrně, takže riziko je naprosto minimální," nechápe odmítavé stanovisko Gros. Méně zdatní vodáci tak budou muset lodě přenášet.

Ohrožený čáp i vydra

Zapovězený vodákům zůstává i sjezd v úseku Vranov nad Dyjí - Znojmo. Správa Národního parku Podyjí má v téhle věci dlouhodobě jasno, nedovolí to.

Dyje v tomto úseku protéká první, tedy nejpřísněji chráněnou zónou národního parku. Navíc by zmizely přirozené podmínky pro život významných druhů rostlin i živočichů, například čápa černého, vydry nebo lakušníka vzplývavého. "Jsou již tak dost decimováni provozem elektrárny. Vodácký provoz by rušil i zvířata žijící na skalních stěnách nebo v blízkém lese," říká ředitel Správy Národního parku Podyjí Tomáš Rothröckl.

Kromě toho chybí i­ nástupní místo ve vranovských Zadních Hamrech nebo Benátkách. Bylo by nutné rozšířit příjezdové cesty, vybudovat odpočívadla a veřejné záchody. "Znojemská přehrada slouží jako zdroj pitné vody. Plutí soukromých plavidel po této nádrži je tedy vyloučené," uzavřel ředitel. Splouvání řeky v Dyji navíc zakazuje zákon na české i rakouské straně.

Někteří si přesto myslí, že by se za jasně daných a přísných podmínek pod dohledem strážců mohlo vytipovat třeba pět termínů, ve kterých by omezený počet vodáků plul. "Ovšem chápu, že pokud správa parku jednou uvolní režim návštěvního řádu, tak hrozí nelegální splutí," přemýšlí vedoucí oddílu David Gros.

Na Znojemsku je několik stovek vodáků a z celé republiky sem jezdí ti, kteří jsou již "přejedeni" přeplněné Vltavy, a chtějí objevovat nová místa. Momentálně je trápí nedostatek vody, Dyje se pohybuje na hranici sjízdnosti. Nejproblematičtější místa představují jezy, nad kterými jsou náhony do elektráren. Často nezbývá než zvednout loď a jít pěšky.

autor: Markéta Dušková

jihomoravsky-kraj.5plus2.cz/...

Partneři

013629

znojmo

neptun

logo

videon

logo

nppodyji

jmm

Vodácké centrum Stará vodárna

© 2023 VODÁCKÉ CENTRUM STARÁ VODÁRNA ZNOJMO | Kontakty

Web by GOLDEN ORANGE s.r.o.