Nadstavbový kurz navazující na Kurz vodní turistiky pro pedagogické pracovníky.
Hlavní přínos tohoto kurzu pro pedagogy spočívá ve zkušenosti z pochopení principu fungování sil vody v těžším terénu řeky. Znalosti tohoto principu jsou pak neocenitelnou pomůckou při pohybu na jakékoli řece. Při vedení skupiny a plánování vodácké akce s dětmi dodávají vedoucímu pedagogovi jistotu ve zhodnocování rizik na řece.
Znalost techniky jízdy velmi pomůže pedagogovi, který bude vést, nebo vede vodácký výcvik se žáky, či studenty. Dovednost správné techniky jízdy v těžším terénu na více typech plavidel dává absolventovi širší rozhled v oblasti vodní turistiky. Správná technika ovládání lodi v těžším terénu pak napomáhá ke kvalitnější výuce této dovednosti na turistických řekách a je důležitá pro dopomoc při výuce a případnou záchranu na řece.
Profil absolventa: Absolvent získá základní znalosti a dovednosti potřebných při záchraně v těžších terénech. Osvojí si zejména sebezáchranu, záchranu osob ze břehu a práci ze základními záchrannými pomůckami. Získá teoretické i praktické znalosti techniky jízdy na divoké vodě. Upevní si dovednosti jízdy v těžším terénu (WW II - III). Kurz je koncipován tak, aby navazoval na předchozí kurz vodní turistiky a rozšiřoval tak absolventovy znalosti a dovednosti zejména v oblasti záchrany a techniky jízdy na divoké vodě.
Kurz je akreditován v rámci DVPP.
Jendá se o dva na sebe navazující kurzy Základy záchrany na divoké vodě a Technika a taktika jízdy na divoké vodě. S hodinovou dotací 10 + 20 hodin. Kurzy pořádáme termínově ihned po sobě, avšak z každého kurzu zvlášť je možné získat akreditované osvědčení.
Hodinová dotace kurzu: 10+20 hodin
Termín kurzu: (kalendář)
Cena kurzu: 4800,- Kč (cena zahrnuje odborné lektory (poměr lektorů na účastníka je 1:4, díky čemuž dosahuje výuka velké interaktivity a efektivity), pronájem lodí, dopravu materiálu a lodí po celou dobu akce)
Ubytování: V kempu Nachbagauer, není v ceně kurzu (cca 12 € / os / noc), je potřeba vlastní stan a spacák
Stravování: Z vlastních zdrojů. V kempu je základní kuchynšké zázemí. Obchody a restaurece na dokoupení zásob jsou pak v dojezdové vzdálenosti cca 2 km.
Doprava: účastníci se na místo dopravují vlastními auty, pomůžeme účastníky nakontaktovat tak, aby byla auta co nejlépe vytížena.
Místo konání: Řeka Salza, Rakousko, Wildalpen. (V případě nepříznivých podmínek se kurz může přesunout na USD - České Vrbné)
Vlastní vybavení: vesta s bezpečnostním popruhem, boty do vody - ideálně staré tenisky v kombinaci s neoprenovou ponožkou, nebo klasické neoprenové boty, přilba, dlouhý neopren a suchou vodáckou bundu, nebo suchý oblek, karabina se zámkem.
(Většinu z tohoto vybavení vám jsme schopni zapůjčit u nás ve Vodáckém centru v rámci kurzu zdarma. Vybavení nutno předem zarezervovat prostřednictvím dotazníku, který vám bude zaslán s potvrzením vaší objednávky kurzu.)
Pokud mám vlastní vybavení - házečka, loď - je to výhodou. Jinak budou zajištěny erární házečky i dvoumístné nafukovací kánoe.
(V případě, že účastník kurzu plánuje kurz absolvovat na kajaku, je třeba aby si dovezl vlastní kajak a jeho dovednosti odpovídaly níže uvedeným kritériím.)
Frekventanty kurzu mohou být tito pedagogičtí pracovníci:
- ředitelé škol a školských zařízení
- učitelé gymnázií
- učitelé SOŠ a SOU
- učitelé praktického vyučování
- učitelé - vedoucí školních zájmových kroužků a klubů.
- Zejména ti pedagogičtí pracovníci, kteří mají zájem o zdokonalení se v záchranných technikách na vodě a jezdí na vodu a vodácké výcviky se svými žáky a studenty.
Požadované vstupní dovednosti (a další požadavky na účastníka)
-
uchazeč musí být plavec
-
přiměřená fyzická i psychická zdatnost
-
uzavřené cestovní pojištění na sporty
- Základní znalosti ovládání plavidla na kterém chci kurz absolvovat
- U kánoe: znalost základních řídících záběrů kormidelníka. (efektivní dopředný záběr, jízda rovně, stočení kánoe na místě do požadovaného směru - odlomení, kormidelnický oblouk)
- U kajaku: znalost základních dopředných záběrů, jízda přes vlny obtížnosti WW II, eskymácký obrat (alespoň 50% úspěšnost)
Rámcový harmonogram:
První den:
- Základní záchranné techniky
- sebezáchrana, práce s házečkou a upoutaný zachránce - teorie i nácvik jednotlivých technik
Druhý den:
- Technika jízdy na WW
- Správná technika jízdy na tekoucí vodě
- Přejezdy proudu, nájezdy z proudu do vracáku a naopak
- Náklony, timing a práce těla
- Videoanalýza
- Využití lodě pro záchranu
Třetí den:
- Technika jízdy na WW
- Pilování techniky jízdy v různých terénech
- Organizace a taktika jízdy ve skupině
- Výběr správné a bezpečné trasy a zásady prohlídky obtížného úseku
- Základní komunikace a signály
- Organizace skupiny při sjezdu
- Nácvik krizových situací